Anasayfa » Bilgi, Engelliler, Sağlık

Zihinsel Engellilerin Nedenleri

16 Haziran 2013 Bu Haber 85 kez okundu Yorum Yok


Zihinsel Engellilerin Nedenleri

zihinsel-engelli

 

 

 

 

 

Zihinsel Engellinin tanımı: Bireyin ana rahmine düştüğü andan itibaren, gelişimindeki negatif etkenler yüzünden, zihinsel işlevlerdeki IQ fazlalığı veya azlığı- uyma davranışlarında yetersizlik yaşayan bireyler, zihinsel engelli diye tanımlanırlar.
Ülkemizde zihinsel engellilerin oranı, nüfusun %3 kadardır. Zihinsel engele yol açan 250 kadar bilinen sebebin yanında, insan organizmasının karışık olmasından dolayı bilinmeyen bir çok etkeni vardır. Gelişmekte olan ülkelerde nüfus artış hızı fazla olduğundan, engelli bireylerin oranıda yüksektir. Bunun yanında zihinsel engellilik kalıtımla da yakından ilgilidir. Anne veya baba genlerindeki farklılıklar veya ebeveynlerden birisinin zihinsel engelli olması gibi. Şimdi bilinen sebepleri zamanlamalarına göre kategorize yaparak inceleyeceğiz:
*Doğum öncesi nedenler: Annenin hamilelik döneminde kullandığı uyuşturucu maddeler, sigara ve ilaçlar. Hastalıklar, kazalar, psikolojik rahatsızlıklar, akraba evliliği, radyoaktif ışınlara maruz kalması, genetik olarak çocuğuna da taşıdığı faktörler doğum öncesi bireyin zihinsel düzeyini etkileyen etmenlerdir.
*Doğum sırası nedenleri: Doktor veya doğum sırası yanlış uygulamalar, hijyenik olmayan doğum ameliyathaneleri, zor ve riskli doğumlar, erken ve geç doğumlar vb…
*Doğum sonrası nedenler: Beslenme bozuklukları, ateşli hastalıklar ve müdahale yanlışlıkları, enfeksiyon, yüksek miktarda alınan kurşun maddesi, oksijensiz kalma.

zihinsel-engelli-karekatur

 

 

 

 

 

Zihinsel engellilerin sınıflandırılması

1- Psikolojik sınıflandırma:
a: Hafif dereceli zihinsel engelli
b: Orta dereceli zihinsel engelli
c: Ağır dereceli zihinsel engelli
d: Çok ağır dereceli zihinsel engelli
2- Eğitsel sınıflandırma:
a: Eğitilebilir olanlar
b: Öğretilebilir olanlar
c: Ağır dereceli olanlar
d: Çok ağır dereceli olanlar
Zihinsel engellilerin özellikleri:
*Zihinsel özellikler: Soyut kavramları- terimleri öğrenemezler, öğrendikleri bilgileri aktaramazlar, uyum sorunu yaşarlar ve kolayca yorulurlar, konuşmayı hiç öğrenemiyebilirler, dikkat sorunu yaşarlar- konulara,nesnelere tüm dışarıdan gelen verilere odaklanma sorunu yaşarlar.
*Sosyal özellikleri: Gelecekle alakalı plan yapmazlar, bellekleri zayıftır. Sorumluluk almazlar, paylaşmacı değildirler, sonuç odaklı hiçbir işe girişmezler ve başkalarına bağımlı olma eğilimleri vardır.
*Bedensel özellikler: Emsallerine nazaran minyon ve zayıf vücut yapıları vardır. Emsallerine nazran daha sık hastalanırlar ve genelde dişle alakalı sıkıntıları çoktur. Ritim gerektiren vücut hareketlerini yapmada zorlanırlar, kas gücü olarak zayıf insanlardır.

Konu ile Alakalı Kelimeler: zihinsel engellilerin nedenleri
404
Copyright © 2011 ~ Cozumx.com Tüm Hakları Saklıdır.
Bize iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.
Dost Sitelerimiz; fidan satışı