Anasayfa » Biyografi

Recep Tayyip Erdoğan Biyografi

3 Mayıs 2012 Bu Haber 7.031 kez okundu 2 Yorum


Recep Tayyip Erdoğan Biyografi
Recep Tayyip Erdoğan aslen Rizelidir ve 26 Şubat 1954 doğumludur. Kasımpaşa ilçesinde doğan Recep Tayyip Erdoğan toplamda 4 kardeştir. Baba adı Ahmet Erdoğan ve Anne adı Tenzile Erdoğandır.

Hayatının büyük kısmını Kasımpaşa’da geçiren Recep Tayyip Erdoğan İlkokulu Piyale Paşa İlkokulu’nda okumuştur. Daha sonrasında ise İstanbul İmam Hatip Okulunu bitiren Recep Tayyip Erdoğan şiir okuma yarışmalarında, kompozisyon yarışmalarında hep birinci olmuştur. Ayrıca sportif faaliyetlerde de bulunan Recep Tayyip Erdoğan atletizm ve futbolda da amatör olarak sporculuk yapmıştır. 1973 yıllarında liseyi bitiren Recep Tayyip Erdoğan Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesini kazandı. Üniversiteyi 1981 yılında bitirerek aynı zamanda da spor hayatını devam ettirdi. İ.E.T.T Spor Klubün’de futbol oynayan Recep Tayyip Erdoğan 1976 yılında takımını İstanbul şampiyonu yapmayı başardı. Ancak 1980 yılından sonra futbolu bıraktı ve böylelikle 16 sene süren futbol hayatına nokta koymuş oldu.

Üniversite okurken siyasi hayata yakınlığıyla bilinen Recep Tayyip Erdoğan 1976 yılında Milli Saadet Partisi Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanı oldu ve yine bu yıl Milli Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığına seçilme başarısı gösterdi. 1977 yılında konferans verirken Emine hanım ile tanışan Recep Tayyip Erdoğan 1 yıl sonra evlenme kararı aldı ve bu evlilikten 2 erkek, 2 kız çocuğu oldu.

Recep Tayyip Erdoğan’ın kaç çocuğu var ve çocuklarının isimleri nedir?
Toplamda 4 çocuğu bulunan Recep Tayyip Erdoğan’ın çocuklarının isimler Ahmet Burak, Necmeddin Bilal, Esra ve Sümeyye’dir.

Recep Tayyip Erdoğan’ın Siyaset Hayatı
1994 yılı İstanbul Belediye Başkanlığı seçimlerine aday olan Recep Tayyip Erdoğan %25 oy alarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. Bu yıllarda hakkında çeşitli davalar açılan Recep Tayyip Erdoğan milletvekili seçilerek hakkındaki bütün davaları geçici olarak dondurttu. Fazilet Partisi Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı ve Recai Kutan Saadet Partisini kurdu ancak Recep Tayyip Erdoğan bu partiye katılmayıp 14 Ağustos 2011 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisini kurdu. Sonrasında 2002 seçimlerini %34 oy alarak birinci olarak kazandı ancak seçim yasağı yüzünden Başbakan olamadı ve yerine Abdullah Gül Başbakan oldu. Daha sonra Siirt ilinde Fadıl Akgündüz’ün milletvekilliğinin düşülmesi sonucunda yapılan yeni seçimde Siirt Milletvekilliği’ni kazandı ve parlamentoya girmeyi başardı. Sonrasında Abdullah Gül’ün başbakanlıktan çekilmesinin ardından 59. hükümeti kurarak Başbakan olmaya hak kazandı. Bu tarihten sonra 2007 seçimlerinde %46.6 oy alan Recep Tayyip Erdoğan ikinci kez Başbakan seçildi. 2011 yılında %49.8 oy ile genel seçimlerde yine rekor kırdı ve tarihi bir zafer kazanmış oldu. Tüm bunların dışında Anayasa değişikliği için yapılan Referandumda %58 bir oy oranı yakaladı.

Recep Tayyip Erdoğan Resimleri

Konu ile Alakalı Kelimeler: başbakanın kaç çocuğu var, başbakanın çocuklarının isimleri, tayyip erdoğanın çoçukları, tayyibin çocukları, recep tayyip erdoan biyografi, tayyip erdoğanın cocuklarının isimleri, başbakanın kaç çocugu var isimleri, tayyip erdoganin kac cocugu var, recep tayyip erdoğanın çocuklarının isimleri, tayyip erdoğan\ın çocuklarının isimleri, erdoğanın çocuklarının isimleri, recep tayyip erdoganin kac cocugu var, TAYYİP ERDOĞAN ÇOCUKLARININ İSİMLERİ, başbakanın kaç tane çocuğu var, tayyibin kaç çocuğu var, recep tayyip erdoğan\ın kaç çocuğu var, recep tayyip erdoğan çocuklarının isimleri, recep tayyip erdoğanın çocukları, recep tayyip erdoğan\ın çocuklarının isimleri, TAYYİP ERDOĞAN ÇOCUKLARI

Etiketler: , ,

404
Copyright © 2011 ~ Cozumx.com Tüm Hakları Saklıdır.
Bize iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.
Dost Sitelerimiz; fidan satışı