Anasayfa » Edebiyat / Felsefe

Ölüm Sözleri

25 Temmuz 2012 Bu Haber 220 kez okundu Yorum Yok


Ölüm Sözleri Ölümle İlgili Sözler

Ölüm eski bir şeydir, amma her insana yeni görünür. ( Turgenyev)

Bu sözde anlatılmak istenen şudur: İnsanlar doğar, büyür, yaşar ve ölürler. Ama insanoğlu hiçbir zaman için ölümü kendisine yakıştıramaz. Oysa ölüm insana bir nefes kadar yakındır. Doğanın kuralıdır, doğmak kadar ölmek de normaldir. Doğmayı normal karşılayan insanoğlu ölümle burun buruna geldiği zaman aynı tepkiyi göstermez. Bu sebeple karşılaşıldığı zaman her defasında yeniymişçesine üzülür.

Ölümü istemek güzel değildir. Ölüme hazırlıklı olmak güzeldir. (Mehmet Feyiz Efendi)

Bu sözde anlatılmak istenen şudur: İnsanın oturup da ölmeyi beklemesi doğru bir şey değildir. Önemli olan ve doğru olan manevi açıdan insanın kendisini doyurup belir bir doygunluğa ulaşmasıdır. İnsan manevi yönünü güçlü tuttuğu zaman ölüm ona kolay gelmektedir.

Gönül bu ne dert dinler ne keder sadece sözlerin yeter ölmem için gülüm!

Bu sözde anlatılmak istenen şudur: İnsan hayatta sevmek ve sevilmek için yaşar. Bir insanı seviyor ve ona değer veriyorsak ölümü göze almamız da son derece doğaldır. İnsan sevdiği sürece yaşar. Hayat sevilenle daha güzeldir.

Ölüm insanları bekleyen ışıktır…

Bu sözde anlatılmak istenen şudur: Ölümün ışığından söz ediyoruz. Ölümün kıyısından yaşama dönenlerin gördüğü bir ışık… Ünlü şarkıcı Teoman’ın da “Ölüm ışığı uzanmış” adlı şarkısında da buna değinmiştir. Ölümün aydınlık yüzünü insan o zaman görecektir.

Ne derdime çaresin ne geleceğime vesile, senin için ölürüm her gece…

Bu sözde anlatılmak istenen şudur: İnsan bir kişiyi sevebilir ve onu önemseyebilir. Ancak sevgi ve saygı tek taraflı olduğu zaman bu kişiyi son derece yıpratır. İnsanın sevdiği insanla hayat kurmak istemesi kadar doğal bir şey yoktur. Dolayısıyla sevilen insan, kişinin ne derdine derman ne de geleceğinde bir yer sahibi olamıyorsa bu seven kişinin ölümü demektir.

Ölüm kalbime işliyor her gece sen benden gittin gideli.

Bu sözde anlatılmak istenen şudur: Eğer ki sevilen kişiden bir ayrılık yaşanmışsa bu ayrılık ölüm de olabilir bu durum seven kişi için ölüm demektir. Seven kişi yalnız kalmıştır ve sevdiğinden ayrılmıştır. Ayrılık ölümden beterdir seven için.

İlkbaharım olmanı isterdim gülüm, sonbaharım oldun benim…

Bu sözde anlatılmak istenen şudur: İlkbahar baharın müjdecisidir. Tazeliğin, yeniliğin, habercisidir. Sonbahar mevsimi ise yaprakların döküldüğünün ve ölümün habercisidir. Sonbahar mevsimi insanları hüzünlendiren ve ölümü çağrıştıran bir mevsimdir. İlkbaharda başlayan aşk daha heyecanlı ve güzeldir. İnsanda hep güzelliği arzuladığı için sonu istemez. Başlangıçlar heyecanlandırır insanı.

Ölümün bizi nerede beklediği belli değil, iyisi mi biz onu her yerde bekleyelim. (Montaigne)

Bu sözde anlatılmak istenen şudur: İnsanların ne zaman neyle karşılaşacağı belli değildir. İnsan ölümü kendisine yakıştıramadığı gibi, ne zaman öleceğini de bilemez. Her şey Allah’tandır. Dolayısıyla her zaman her şeye hazırlıklı olmak gerekir. Doğmak kadar ölümde normaldir.

Ayakta ölmek dizlerinin üstünde yaşamaktan iyidir.

Bu sözde anlatılmak istenen şudur: İnsan sağlığı her şeyden daha önemlidir. Bir başkasına muhtaç olarak yaşamaktansa insanın ayaklarının üzerinde ölmesi yeğdir.

Ölmeyi sevenler yalan dünyada imanı kuvvetli olanlardır sadece! İmanı zayıf olanlar daima ölümden korkarlar.

Bu sözde anlatılmak istenen şudur: İmanını kuvvetlendiren insan, manevi yönünü güçlü kılan insan her şeyin sadece ve sadece yüce Allah’tan geldiğini bilir. O’ndan gelip yine O’na döneceğimizin farkındadır ve ölüm onun için normaldir. Hayatın sadece gülüp oynamaktan, yaşamaktan ibaret olduğunu sanar. Bir gün ölümle burun buruna geldiği zaman gerçekleri anlayacaktır. Hayat sadece zevk ü sefadan ibaret değildir.

Ölüm Sözleri

Ölüm Sözleri


404
Copyright © 2011 ~ Cozumx.com Tüm Hakları Saklıdır.
Bize iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.
Dost Sitelerimiz; fidan satışı