Anasayfa » Bilgi, Engelliler, Sağlık

Görme Engelliler Hakkında Bilgi

15 Haziran 2013 Bu Haber 803 kez okundu Yorum Yok


Görme Engelliler Hakkında Bilgi
Görme engelli kimdir: Bütün düzeltmelere rağmen çift gözle görmesi 1/10 dan az olan; eğitim- öğretim çalışmalarından yararlanamayan kişidir.

gorme-engelli

 

 

 

 

Körlüğün nedenleri: Hamilelik sırasındaki sebepler, yani annenin gebelik döneminde geçirdiği hastalık veya kazalar, sigara ve alkol kullanması, ilaç alınması, röntgen ışığına maruz kalması, beslenme bozuklukları; Kalıtımsal hastalıklar: doğuştan katarak, doğuştan glokom, kalıtımsal görme siniri dokusunda gerilik ve retina bozuklukları, Retinitis pigmentosa (tavuk karası- gece körlüğü), göz küresinin yokluğu veya küçüklüğü, albinizm ve retinoblastoma dır. Kalıtımsal olmayan sebepler: Yetersiz beslenme( A vitamini eksikliği), tümörler, göz yaralanmaları, bebeğin veya çocuğun oksijensiz kalması, enfeksiyonlara bağlı diğer hastalıklar, göz tansiyonu (glokom), şeker hastalığı, doğumsal katarak, hipertansiyon vedamar sertliği, retina yırtığı, behçet hastalığı.

gorme-engelli-sorunlari

 

 

 

 

 

Görme engellilerin sorunları: Ülkemizde görme engellilerin en büyük sorunlarının başında kaldırımlar ve trafik gelmektedir. Kaldırımlar görme ve bedensel engelli vatandaşların kesintisiz yürüyebilecekleri bir şekilde yapılmalıdırlar. Trafik işaret levhaları, ağaçlar, elektrik direkleri, telefon kutuları nizami bir şekilde kaldırımlara uyarlanmalıdırlar. Ağaç dalları ve işaret levhaları görme engelli vatandaşların kafalarını çarpacak şekilde alçak olmamalıdır. Araçların veya esnafın kaldırımları işgal etmesi önlenmeli, kaldırımlarda bodrum girişi vb… boşluklar olmamalı- olan yerler parmaklıklarla çevrilmelidir. Aynı şekilde bir tarafı boş olan kaldırımlara istinad duvarı veya parmaklıklar örülmelidir. Her türlü yol çalışmalarında barikatlar gerilmeli, görme engellilerin bu alanlara girmeleri önlenmelidir. Ulaşımla alakalı olarak sesli sinyalizasyon ve anons sistemleri, duraklara hissedilebilir zeminler, araçlardaki düğmeler alçak ve koltuk diziliş şekilleri nizami olmalıdır. Yapısal olarak bahsetdiğimiz bir takım bu değişikliklerin yanında en önemli husus görme engelli ve sağlıklı vatandaşların bilgilendirilmesidir.

braille-alfabesi

 

 

 

 

 

Görme engelliler alfabesi – Körler Alfabesi: Büyük Fransız komutanı Napolyon un, askerlerinin gece karanlığında anlaşmalarını sağlayacak bir alfabe geliştirilmesi için Charles Barbier e emir vermesiyle geliştirdiği sistem, kör alfabesinde temel alınmıştır. Barbierin bu buluşu pratik olmadığından tutulmadı fakat 1821 yılında Louis Braille bu sistemi geliştirerek 6′lı nokta sistemini getirdi. Braillenin geliştirdiği bu sistem bütün dünyada kabul gördü ve dünya literatürüne Braille Alfabesi olarak nam saldı. Alfabe hissedilebilir olması için kabartma tekniği kullanılmıştır.

Görme engelliler alfabesinin adı: Braille alfabesi

Görme engelli yolu- Görme engelli taşı- Hissedilebilir yüzey- Hissedilebilir zemin: ülkemizde yasal bir zorunluluk olan, görme engelli vatandaşlarımıza sosyal hayatta yürüme imkanı sağlayan hissedilebilir yüzeyler, yürüme yollarıdır.

Görme engelliler yürüyüş yolu çalışması - Gebze Belediye Başkanlığı

Görme engelliler yürüyüş yolu çalışması – Gebze Belediye Başkanlığı

Gebze Belediye Başkanı- Sayın Adnan KÖŞKER, görme engelli vatandaşlarında belediye hizmetlerinden yararlanabilmesi için hissedilebilir yüzey çalışmalarını yakından inceliyor.

Hissedilebilir yüzey ilgili kanun maddesi:

MADDE 34 – 1/ 7 / 2005 tarihli ve 5378 sayılı Özürlüler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun geçici 2 inci ve 3 üncü maddelerinde yer alan ” yedi yıl ” ibareleri ” sekiz yıl ” şeklinde değiştirilmiş, geçici 3 üncü maddeye aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.

Bu Kanunun geçici 2 inci maddesi ile bu maddenin birinci fıkrasında belirtilen erişilebilirlik standartlarının uygulanmasının izlenmesi ve denetimi her ilde Aile ve Sosyal Politikalar, İçişleri, Çevre ve Şehircilik, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlıkları ile özürlüler ile ilgili konfederasyonların temsilcilerinden oluşan komisyon tarafından yapılır. İhtiyaç halinde birden fazla komisyon kurulabilir. Denetim sonucunda ilgili belediye ve kamu kurum ve kuruluşları ile umuma açık hizmet veren her türlü yapıların ve açık alanların malikleri ile toplu taşıma araçlarının sahiplerine eksikleri tamamlaması için birinci fıkrada belirtilen sürenin bitiminden itibaren iki yılı geçmemek üzere ek süre verilmiştir.

Sürenin bitiminden itibaren öngörülen yükümlülüklerini yerine getirmediği denetim komisyonlarınca tespit edilen umuma açık hizmet veren her türlü yapılar ve açık alanlar ile toplu taşıma araçlarının sahibi olan gerçek ve özel hukuk tüzel kişilerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından her bir tespit için bin Türk Lirasından beş bin Türk Lirasına kadar idari para cezası uygulanır. Bu şekilde bir yıl içinde uygulanacak idari para cezasının tutarı elli bin lirayı geçemez. Sürenin bitiminden itibaren öngörülen yükümlülüklerini yerine getirmediği denetim komisyonlarınca  tespit edilen büyükşehir belediyeleri, belediyeler ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından her bir tespit için beşbin Türk Lirası ndan yirmibeş bin Türk Lirasına kadar idari para cezası uygulanır. Bu şekilde bir yıl içinde uygulanacak idari para cezasının tutarı beşyüz bin lirayı geçemez. Bu maddeye göre verilen idari para cezaları tebliğinden itibaren bir ay içerisinde ödenir. Genel bütçeye gelir kaydedilen idari para cezası tutarları dikkate alınarak erişilebilirlik konusundaki projelerde kullanılmak üzere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bütçesinde ödenek öngörülür.

Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar; İçişleri, Maliye, Çevre ve Şehircilik, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlıklarının ve özürlüler ile ilgili konfederasyonların görüşleri alınmak sureti ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca bir yıl içerisinde çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.

Konu ile Alakalı Kelimeler: görme engelliler hakkında bilgi, grme engelliler, görme engelliler hakkında kısa bilgi, yürüme engelliler hakkında bilgi, görme engelli sayı kabartması, görme engelli işaretleri, görme özürlü yolunun adı, görme engellilerin kullandığı alfabe, görme engelliler kısacası nedir, görme engelliler kısa bilgi, görme engelliler işaretleri, görme engelli kişilerin kullandığı alfabeye verilen ad nedir, görme engelliler hakkında bilgi kısaca, GÖRME ENGELLİLER HAKKINDA BİLGİ KISa, görme engelli olanların alfabesinin adı nedir, GÖRME ENGELLİLER, görme engelli yolunun adı, görme engelli yolu zeminler için, görme engelli yolları şirketleri, görme engelli yolları

Degerli Yorumlarinizi Eksik Etmeyiniz

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Copyright © 2011 ~ Cozumx.com Tüm Hakları Saklıdır.
Bize iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.
Dost Sitelerimiz; fidan satışı