Anasayfa » Gündem

Genel Sağlık Sigortası Primi kim ne kadar ödeyecek?

6 Şubat 2012 Bu Haber 4.379 kez okundu 2 Yorum


Genel Saglik Sigortasıi PrimiGenel Sağlık Sigortası Primi kim ne kadar ödeyecek?

Merhaba arkadaşlar daha önceki yazımızda Genel Zorunlu Sağlık Sigortası hakkında bilgiler vermiştik ve bu yazımızda da kim ne kadar prim ödeyeceği hakkında bilgiler sunacağız. 1 Ocak 2012 yılında devreye giren ve henüz birçok insanın bu konuda bilgi sahibi bile olmadığı Genel Zorunlu Sağlık Sigortası iyimi oldu, kötümü oldu bunuda artık zamanla göreceğiz. Çok fazla tepkilerin geldiği ve genelde insanların “zaten çalışmıyoruz, üzerine bunu nasıl ödeyelim” dediği primleri gelin hep birlikte inceleyelim.

Genel sağlık sigortası primi nasıl hesaplanır?
Genel sağlık sigortası primi oranları aşağıdaki örneklerde görüldüğü gibi kazanca göre hesaplanmaktadır. Bu hesaplama 1 Ocak 2012 – 1 Haziran 2012 arası esas alınarak yapılmıştır.

GSS (Genel Sağlık Sigortası) primlerini 1 Ocak 2012 itibariyle sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar aylık olarak;
- Vatandaşın geliri Asgari ücretin 1/3 oranın altında ise GSS primi ödemeyecek. Primi devlet ödeyecek. Asgari ücretin üçte biri ise şu an itibariyle 295 TL.
- Vatandaşın geliri Asgari ücretin 1/3 oranından yani 295 TL ‘den yüksek ise Gelir x %12 ile çarpılarak çıkacak olan ücreti ödeyecek. Hemen bir örnek yapalım. Diyelim ki geliriniz 400 TL. 400 TL x %12 = 48 TL. Böylece 400 lira geliri olan bir vatandaş her ay 48 lira ödeyecek.
- Vatandaşın geliri Asgari ücret ile Asgari ücretin 2 kartı arasında bir meblağ ise Asgari ücret x %12 = ? şeklinde bir prim miktarı ödenecek. Asgari ücret 2012 ilk yılı itibariyle 886.50 TL olarak hesaplıyoruz. 886.50 x %12 = 106.38 TL bir prim ödemesi ortaya çıkmaktadır.
- Vatandaşın geliri Asgari ücretin 2 katından yüksekse, yani bu miktar 1.773 lira ve üzeri oluyor. Ödeyeceği prim miktarı 1.674 x 512 = 212 TL prim miktarına eşit geliyor.

Özet geçecek olursak;
Geliri Asgari ücretin üçte birinden az olanlar = Devlet ödeyecek.
Geliri Asgari ücretin üçte birinden fazla olanlar = Örneğin 400 lira geliri olan 48 TL
Geliri Asgari ücret veya 2 katı arasında olanlar = 106 TL
Geliri Asgari ücretin 2 katından fazla olanlar = 212 TL

Bu konu hakkındaki diğer yazımız
Zorunlu Genel Sağlık Sigortası (GSS) Nedir?

Kaynak: Arkadaşlar bu hesaplamaları http://www.haber7.com/haber/20120119/Kimler-GSS-Primi-odeyecek.php adresindeki sayın Resul KURT’un yapmış olduğu tabloya göre hesaplamış bulunmaktayız.

Konu ile Alakalı Kelimeler: gss ne kadar prim ödeyeceğim, genel sağlık sigortası ne kadar ödeyeceğim, gss hesaplama 2012, gss nasıl hesaplanır, ne kadar sigorta primi ödeyeceğim, gss hesaplama, genel sağlık sigortası kaç para, genel sağlık sigortası primi nasıl hesaplanır, genel sağlık sigortası hesaplaması, genel sağlık sigortası ne kadar prim ödeyeceğim, genel sağlık sigortası hesaplama, genel sağlık sigortası prim oranı, ne kadar prim ödeyecegim, genel sağlık sigortası fiyatları, genel saglik sigortasi kac lira, genel sağlık sigortası nasıl hesaplanır, gss primi, gss primi nasıl hesaplanır, genel sağlık sigortası kim ne kadar ödeyecek, genel sağlık sigortası primi hesaplama

Etiketler: ,

2 Yorum Yapılmış »

  • Murat Özdemir demiş ki:

    Ben işsizim ve bir kızım var eşimde çalışmıyor ama oturduğum ev benim adıma kayıtlı Şubat’ta gelir testi yaptırdım ne kadar prim öderim veya nerden öğrene bilirim şimdiden tesekkurler

  • Fatma ERSAL demiş ki:

    Ablamın sosyal güvencesi yok bir çok rahatsızlığı olmasına rağmen dr.gitmiyor. Gitsede ücretini zaten veriyor. Miras yoluyla gelen 2 dairesi var birinde oturuyor diğeri kirada onun vergisini ödüyor, bir miktarda miras yoluyla edimiş parası var. Zaten aylık kazancı ona yetmiyor, iki dairenin genel giderleri(Tamirat.vb.) Yakıt, elekt.Su, Haberleşme, Yiyecek içecek, giyim zaten yok, sosyal hayat yok elindeki malıda devlete versin, dilenmeye çıksın, bu yanlış uygulama inşallah iptal olurda, insanlar bir nebze stresten kurtulur. Siz sayın devlet yetkilileri size sesleniyorum hastanelere bu insanlar bedavamı gidiyorlardı, hayır o zaman bu neyin parası, bu saçmalığa bir son verin, yoksa insanlar kahrından ölecek, bu paraları her ay kimse ödeyemez.

Degerli Yorumlarinizi Eksik Etmeyiniz

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Copyright © 2011 ~ Cozumx.com Tüm Hakları Saklıdır.
Bize iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.
Dost Sitelerimiz; fidan satışı