Anasayfa » Güncel Olaylar

Esmanın Mektubu – Rabia İşareti

26 Ağustos 2013 Bu Haber 1.088 kez okundu 1 Yorum


Mısır siyaset tarihinde, seçimle ilk defa koltuğa oturan 5. Cumhur Başkanı Muhammet Mursinin, Mısır Silahlı Kuvvetleri tarafından darbeyle koltuktan indirilmesiyle başlayan gösterilere Asker, silahla karşılık verdi. Darbeye tepkilerini demokratik yollarla tepki gösteren halka, orantısız tepki ve güç kullanan Mısır Ordu başkanı SİSİ ye tepkiler giderek büyüyor.

Muhammed el-Biltecinin kızı ESMA

Muhammed el-Biltecinin kızı ESMA

Mısırdaki halk tepkisinin başını çeken Müslüman Kardeşler Teşkilatı (ihvan) liderlerinden biri olan Muhammed el-Bilteci nin kızı ESMA, Adeviyye Meydanında yapılan protesto eyleminde, keskin nişancılarca vurularak şehit edildi. Bunun üzerine babası Bilteci, şehit olan kızına hissettiklerini anlatan bir mektup yazdı. İşte O acıklı, ibret verici, inanç ve dirayet sembolü mektup.

 

 

Sevgili kızım ve değerli öğretmenim !!!

Sana elveda demiyorum, bilakis yarın görüşmek üzere. Başı dik tuğyana isyan ederek yaşadın. Tüm engelleri reddederek hürriyete sınırsızca aşık oldun. Bu ümmet, uygarlıkta hak ettiği yeri alabilsin diye onu yeniden diriltmek ve inşa etmek için sessizce yeni ufuklar arıyordun. Akranlarının uğraştığı işlerle meşgul olmadın. Her zaman derslerinde birinci olmana rağmen öğrenmeye olan açlığın dinmedi.

Bu kısa hayatta sohbetine doyamadım. Vaktim, mutlu olacak ve eğlenecek kadar geniş değildi. Rabiatul Adeviyye’de son kez bir araya geldiğimizde, “Sen bizimle olduğunda bile bizden ayrısın” diyerek bana olan sitemini dile getirmiştin. Ben de sana, “Bu hayat birbirimize doyacak kadar geniş değil. Birbirimize doyalım diye Allah’tan cennetinde bize bu sohbeti vermesini temenni ediyorum” demiştim.

Sen şehit olmadan iki gün önce seni rüyamda gelinlikler içinde gördüm. Bu dünyada eşi benzeri olmayan bir güzellikteydin. Yanıma sessizce oturduğunda sana, “Bu gece senin düğün gecen mi” diye sordum. Sen de “Düğünüm akşam vakitlerinde değil öğlen olacak” demiştin. Çarşamba günü, öğlen vakti şehit olduğun haberi bana ulaştığında, senin rüyamda bana ne demek istediğini anlamış oldum. Allah’tan seni şehit olarak kabul etmesini niyaz ettim. Ve şehadetin, bizim haklı olduğumuzu ve düşmanımızın da batılın ta kendisi olduğu inancımızı pekiştirdi.

Son vedan da yanında olamamam, son bir kez seni görememem, alnına son bir öpücük konduramamam ve senin cenaze namazını kıldırma şerefine nail olamamam beni derinden üzdü. Beni bunları yapmaktan alıkoyan, ölümden veya karanlık hücerelerden korku değil, uğruna canını verdiğin davayı (devrimin hedeflerine ulaşması) sürdürebilmekti.

Zalimlere karşı başın dik (göğsünü gere gere) direnirken gaddar kurşunlar göğsüne saplandı ve ruhun yüceldi. Ne kadar güzel bir azmin ve terbiye edilmiş bir nefsin vardı. İnanıyorum ki, sen Allah’a verdiğin söze sadakat gösterdin, Allah da sana verdiği söze… Öyle ki, şehadet şerefini bize değil de sana bahşetti.

Son olarak, sevgili kızım ve değerli öğretmenim…

Sana elveda demiyorum bilakis görüşmek üzere.. Buluşmamız, yakında peygamber ve ashabıyla birlikte Havz-ı Kevser’de olacak. Sonsuz kudret ve hükümranlık sahibi Allah’a yakın, O’nun nezdinde değerli ve şerefli bir konumda. Ayrılmamak üzere, birbirimize doyma temennilerimizin gerçekleşeceği bir buluşma…”

Tayyip Erdoğan ve Şehit Esma

Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şehit Esmanın babası tarafından yazılan mektubu dinleyince ağladı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

rabia işareti ne demek

Başbakanın Mısırda ki darbeyi protesto ettiği rabia işareti

 

 

rabia işareti

rabia işareti – R4BIA

 

 

 

 

 

 

 

 

Rabia işareti ne demek – Rabia işareti ne anlama geliyor

Arapça karşılığı dört anlamına gelen Rabia  kelimesi, Mısırda ki darbe ve katliamları protesto edenlerin sembolü haline şu şekilde geldi: Darbeyi protesto edenlerin ilk toplandıkları meydana verdikleri isim,Mısırlı bir bayan olan ve hayatı boyunca özgürlük mücadelesi vermiş Adeviyyedir. Adeviyye ailesinin dördüncü çocuğu olması münasebetiyle isminin başına arapçada dört anlamına gelen Rabia kelimesi eklenmiş ve adı Rabiatul Adeviyye olmuştur. Tahir Meydanında ki darbe taraftarları zafer işareti yaparken – Adeviyye meydanında ki darbe karşıtı protesto yapanlar diğerlerine benzememek için Mısırda özgürlüğün sembolü, ailesinin dördüncü çocuğu ve isminde dört kelimesi geçen Rabiatul Adeviyye temsilen elleriyle dört rakamı yaparak gelişmeleri protesto ettiler.

Şehit Esmanın Vuruluş Anı

 

 

 

Konu ile Alakalı Kelimeler: esmanın mektubu, rabia nın mektubu, rabia nın babasının mektubu, esmanın vuruluş anı, rabia şiiri dinle, rabia mısırlı, rabiyanın mektubu, BABASININ RABİAYA YAZDIĞI MEKTUP, rabıa mektup, rabianın mektubu, rabia işareti esmA, rabiyanın vuruluş
404
Copyright © 2011 ~ Cozumx.com Tüm Hakları Saklıdır.
Bize iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.
Dost Sitelerimiz; fidan satışı