Anasayfa » Bilgi, Engelliler, Güncel Olaylar

Engelli çocukların ve yetişkinlerin toplumsal hayatta karşılaştıkları sorunlar

14 Haziran 2013 Bu Haber 3.767 kez okundu 17 Yorum


Engelli çocukların ve yetişkinlerin toplumsal hayatta karşılaştıkları sorunlar

Engelli çocukların güncel hayat da en çok karşılaştıkları sorunların başında eğitim- öğretim gelmektedir. Milli eğitime bağlı okullarımız engelli çocuklara şimdi daha duyarlı. Sayın okul müdürlerimiz, engelli çocukların sınıflarını, giriş kata alarak ulaşabilirliğini sağlıyorlar. Engelli çocuklarla alakalı problemlerin başında engelli ailelerinin, çocuklarını, toplumdan soyutlamaları gelmektedir. Zaten toplum gözüne uzak olan engelli kavramı, engelli ailelerin de çocuklarını soyutlamasıyla, anti sosyal bireyler oluşturmaktadır.  Değerli aileler, tiyatro gibi programlara, belediyelerin düzenlediği toplu eğlencelere çocuklarımızı götürelim. Evden ve mahalleden dışarı çıkmayan insanlar haline dönmelerine engel olmalıyız. Kitap okumalarını sürekli teşvik etmeliyiz.

engelli-cocuklar

Engelli çocukların ve yetişkinlerin ortak sorunları

*Kaldırımlardan, özellikle bedensel engelli, tekerlekli sandalye kullananların, yararlanamaması

*Toplu taşıma araçlarında bulunan engelli rampalarını kullanamamaları; şoförlerin kullanışsız engelli rampalarını açmak istememeleri.

*Hastaneler, devlet kurumları, bankalar, vb…. kurumlara istedikleri gibi gidememeleri,

*Özel sektörün ve devletin (iş-kurun) iş hususunda sadece hafif engeli olan, engellileri tercih etmeleri. Mesela tekerlekli sandalyeye bağlı veya görme engelli vatandaşlarımız, santral gibi birimlerde çok güzel çalışabilecekleri halde, tercih edilmemeleri,

*Evlenme gibi kavramlara çok uzak olmaları,

*Sağlıklı bireylerin, engelliler hakkında çok bilgisiz olmaları ve engellilere hastalıklı muamelesi yapmaları. Aynı şekilde engelli bireylerde, hakları ve engel grupları hakkında bilgilendirilmeliler.

Engelli çocuklar

Engelli çocuklar, herhangi bir hastalık veya kaza sonucu sağlıklarını yitiren 13-14 yaşa kadar olan bireyleri kapsamaktadır. Aileler ve devlet engelli çocukların eğitimlerine, rehabilitasyonlarına, psikolojilerine ve sağlıklarına pozitif ayrımcılığa gerek kalmadan, düzenlemeler ve önlemler almalıdırlar. Pozitif ayrımcılık, entellektüel dünyada yavaş yavaş özelliğini kaybetmektedir. Her sağlıklı birey her an, engelli bir birey olabileceğinden- engellilerin sosyal hayatda yaşayabilmeleri için sürekli ayrımcı düzenlemelerle hayata bağlamamız imkansızdır. Dolayısıyla yaptığımız her işte artık engelli bireyleride düşünerek yaparsak ortada hiç bir sorun kalmaz. Mesela yaptığımız her kaldırımı, engellileri düşünerek yaparsak ileride herhangi bir şikayet almayız veya herhangi bir düzenleme yapmamıza gerek kalmaz.

engelli-karekatur

 

 

Not: Bu yazıyı okuyan engelli kardeşlerim, yazıya eklemek istediğiniz hususları www.cozumx.com/iletisim/ sayfasına ekleyebilirsiniz.

Konu ile Alakalı Kelimeler: engelli olan çocukların ve yetişkinlerin karşılaştığı güçlükler, engelli çocukların ve yetişkinlerin toplumsal hayatta hangi problemlerle karşılaşırlar, engeli olan yetişkin vecocukların karsılaştığı güçlükler, engelli çocuklar ile ilgili anlatımlar, engelli çocuklar ile ilgili yazılar, engelli çocukların hayatı

17 Yorum Yapılmış »

 • rilem aydoğan demiş ki:

  çok güzeldi ödevim içinde işe yaradı

 • ayşenur akşit demiş ki:

  ödevime çok işe yarada tşkr edrm

 • selma uslu demiş ki:

  ödevimde çk ise yaardı çk tşkr edrm

 • selma uslu demiş ki:

  kızımın işine çok yaradı

 • hava koç demiş ki:

  çk gzl

 • hüseyin demiş ki:

  ya kopyalanmıyo

 • doğukan çelikkıran demiş ki:

  çok güzel ödevimede öok yardımcu oldu çok saolun .. :)

 • kadir tozan demiş ki:

  ödevim için işe yaradı

 • furkan soytürk demiş ki:

  çok güzül ödevime işi yaradı çok sğalun

 • mesude çiftci demiş ki:

  bu site ve bu yazı sayesinde performans ödevimi bitirdim:)

 • yunus demiş ki:

  çooooooookkkkkk güzel ödevimde işe yaradı……..

 • nagta demiş ki:

  güzel ama benim aradığım yok

 • nagta demiş ki:

  :)

 • nazlıcan özdemir demiş ki:

  iyi,güzel yardımcı oldu ya o yeter…

 • muzcuk demiş ki:

  benimde performansım bitti yaşasın

 • süper dost demiş ki:

  süper bence

 • Emre ezer demiş ki:

  Benim çok ama çok işe yaradı teşekkür ederim

Degerli Yorumlarinizi Eksik Etmeyiniz

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Copyright © 2011 ~ Cozumx.com Tüm Hakları Saklıdır.
Bize iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.
Dost Sitelerimiz; fidan satışı